jõutõstmine1

Jõutõstmine on spordiala, mis koosneb kolmest alast: kükkimisest, lamades surumisest ja jõutõmbest.

Kükk
Kükkimisel võetakse esmalt kang pukkidelt turjale ja fikseeritakse algasend (põlved ja keha sirge). Pärast peakohtuniku märguannet laskutakse nii sügavale kükki, et reite ülapind on puusaliigese kohalt põlvede ülapinnast madalamal. Pärast õige kükisügavuse saavutamist tõustakse üles fikseeritud algasendisse.

Lamades surumine
Lamades surumist alustades võetakse kang pukkidelt sirgetele kätele ja fikseeritakse algasend, kus käed on sirged ning keha ja jalad liikumatus asendis. Seejärel lastakse kang rinnale ja hoitakse seal liikumatult seni, kui peakohtunik annab loa kangi üles surumiseks. Surumine lõppeb käte sirutuse järel kangi sirgetele kätele saades.

Jõutõmme
Jõutõmbes tuleb esmalt kang tõstepõrandalt üles tõsta nii, et lõppasendis oleksid põlved ja selg lukustatult sirged. Pärast lõppasendi saavutamist annab peakohtunik käega märku tõstekang põrandale lasta.

Võistlejate paremusjärjestus kehakaaluklassides pannakse paika kogusumma järgi, mis saadakse kükkimise, lamades surumise ja jõutõmbe parima tulemuse liitmisel. Lisaks kehakaaluklasside meistritele selgitatakse tiitlivõistlustel välja ka absoluutmeister (inglise Champion of Champions). Absoluutmeistri selgitamisel reastatakse võistlejad kogusumma Wilksi punktide järgi, mille arvutamisel võetakse arvesse nii võistleja kogusumma lõpptulemust kilogrammides kui ka võistleja kehakaalu. Wilksi punktide alusel on võimalik öelda, kes võistlejatest on oma kehakaalu kohta kõige tugevam.

Meie spordiklubis käib jõutõstmise harrastamine käsikäes tõstmise harrastamisega, kuna jõutõstmise kükk, surumine ja jõutõmme on ka tõstmise treeningute osa.